OFFICIAL SELECTIONS, NOMINEES AND WINNERS

(November 2018)

JURIES SPECIAL AWARDS

Winners of the Special Jury Award for the Best Debut Film:
DULCINEA/Francisco Lidon Plaza/Spain/Fiction
TRAUMA/Olga-Orkida Bouli/Greece/Fiction

Winners of the Special Jury Award for the Best Student Film:
The Youth Elixir/Kelly Sarri/United States/Fiction
Blue/Annie Boyle/Australia/Fiction

Winners of the Special Jury Award for the Best Female Filmmaker:
Easy Meets/Grace Williams/United Kingdom/Fiction
The Shroud/Marie Vandelannoote/France/Fiction

Winners of the Special Jury Award for the Best Silent Film:
Blossom/Thomas Natacha/France/Fiction
Animal/Bahram Ark, Bahman Ark/Iran, Islamic Republic of/Fiction

WORLD CINEMA(Films over 60 minutes)

Official Selections:
A Tree Remembers/Konstantinos Follas/Greece/Documentary
BABEL BLAZA, An Oasis for the Exiled/Jean-Jacques Cunnac/France/Documentary
Kilikis... The Town of Owls/Azlarabe Alaoui/Morocco/Fiction
Undulation of the I/Žiga Stanovnik/Slovenia/Experimental

Nominees for the Best Film award:
Bleeding Solar/Eli Hayes/United States/Experimental
Forget Us Not/Heather E. Connell/United States/Documentary
Kids with Guns/Anthony James Faure/France/Fiction
Montecastro/Julian Reboratti/Argentina/Experimental
No More Lights in the Sky/Danny Cotton/United Kingdom/Fiction
Paradise Boogie/Lisa Hagopian, Eric Harabadian/United States/Documentary
Temptation/Richard J Moir/United Kingdom/Experimental
The Astronot/Tim Cash/Canada/Fiction

Winners of the Best Film award:
Let's Talk About Sex/Lisa Burd/New Zealand/Documentary
The Death of Spider-Man/Paolo Pandin/Italy/Experimental
UNS/Singh Sahab/India/Fiction

IN BETWEEN(Films between 45 and 60 minutes)

Official Selections:
Eclipsed/Aditya Chowdury/India/Fiction
The New Klan, Heritage of Hate/Lesley Shatz, Eleanor Miller/United States/Documentary

Nominees for the Best Film award:
As the Earth Turns/Richard H. Lyford/United States/Fiction
Love's Demons/Graham Burrell/United States/Fiction
Mykonos: The Other Side/Billy Cotsis, Basil Genimahaliotis/United Kingdom/Documentary
Portrait of an American Gangster "The Baby Sam Story"/C-Eddie-O & Ankhenaton/United States/Documentary
We Are All From Here/Sergey Zanchevskiy/Russian Federation/Documentary

Winners of the Best Film award:
Behind The Uniform: A Look Inside the Cincinnati Fire Department/Haley Snowden/United States/Documentary>
The Writer/Sondre Fristad/Norway/Fiction

SHORT COMPETITION(Films between and 45 minutes)

Official Selections:
God Has Already Gone Ahead/Peter Boving/Germany/Animation
It's Only A Rolling Tape/Gianluca Zonta/Italy/Fiction
Meng Hua Lu/Ty Brueilly/United States/Experimental
One Third/Kelly Sarri/United States/Animation
Uncle Frank's House: An American Dream/Kathy Drasky/United States/Documentary

Nominees for the Best Film award:
Animal/Bahram Ark, Bahman Ark/Iran, Islamic Republic of/Fiction
Closure/Kevin Austra/United States/Fiction
Cupid Is Not A Terrorist/Bellopropello/Switzerland/Animation
Divine Darkness/Patrick Gregg/United States/Experimental
Lass From The Low Country/Dylan El Kara/France/Fiction
Perennial/Eric Butler/United States/Experimental
The Kaleidoscope Guy at the Market/Russell Brown/United States/Documentary
There Aren't Any Trees Here/Elena Baroglio/Italy/Experimental
U Street Contested/Michael T. Barry Jr./United States/Documentary

Winners of the Best Film award:
[3+20]/Madam M.A/Japan/Experimental
Home/Inuk Jørgensen/Sweden/Documentary
Plume/Louka Hogue/Canada/Fiction
Travelogue Tel Aviv/Samuel Patthey/Switzerland/Animation

IDEA(Films under 5 minutes)

Official Selections:
A Love Letter for the End of the World/Alexi Scheiber/United States/Experimental
A Portrait in Water/Alexandria Searls/United States/Documentary
Blue Addiction/Ulrica Luo/China/Animation
Gift from the Abyss/Matthew van Ginkel/Canada/Fiction
LOUD and PROUD/Kiana Kalantar-Hormozi/United Kingdom/Fiction

Nominees for the Best Film award:
Bottled Up/Kira Pelton/United States/Animation
I-IV/Patrick Gregg/United States/Experimental
KOMØD/Annick Buhr, Janina Schmidt, Annika Saum/Germany/Animation
Mannequin/Eray Helvacioglu/Turkey/Fiction
One Story at a Time/Nathan Legger/United States/Documentary
Slides/Andres Padilla/United States/Animation
The Affair/Christina Corcoran/United States/Experimental
The Opened Field/Helmie Stil/United Kingdom/Experimental
The Worst That Could Happen/Graham Burrell/United States/Fiction

Winners of the Best Film award:
Equipoise/Simo Liu/United States/Animation
Forever/Rebecca Ann Bentley/Canada/Experimental
Irish Ancestors/Aleksandra Dimoska/Ireland/Documentary
Women Unseen/Omar Daher/Spain/Fiction

MUSIC VIDEO

Official Selections:
Everything You'll Need - The Yellow Traffic Light/Mario Toyoshima/Italy
Judgment Day/Becky Steinsultz/United States
Never Coming Home to Me/Chad Henninger/United States
Red Eyes - June Rossi/Michael Kumar/United States

Nominees for the Best Music Video award:
A House by the Sea - The Heart and The Void/Daniele De Muro/Italy
Again/Eliya Akbas/Spain
Baby Steps/Valentina Ferreira/Uruguay
Too - Lindsay Kay/Anastasia Lebedeva/United States
Unhappy Holiday - Katie Garibaldi/Anna Haas/United States

Winners of the Best Music Video award:
Speed Kills - Miss Tara/Daniel Iezady/United States

VIDEO ART

Official Selections:
A bullet - Sam’s confession/Tsai Tsai/Taiwan
Ain't Nothing Wrong with being Beautiful/Naama Attias/Israel
Solar Pulse/Dena Springer/United States

Nominees for the Best Video Art award:
Flowers blooming 2/Majo Chudý/Slovakia
Severance/Zoe Kuehn/United States
The Names of Trees/Jack Cochran, Pamela Falkenberg/United States
The Writer/Pascal Adam/Belgium
Where Is My Mind/Clay Folden/United States

Winners of the Best Video Art award:
Fade/Mahbube Tamaskani/Iran, Islamic Republic of

TRAILER

Official Selections:
Ahelia/Luigi Guarino, Leonardo Avagnano/Italy
Cooper/Bettina Horton/United States
Dr. Brenaux's Grand Conspiracy/E. Philip Brown/United States
Ghost/ Nazar Germanov/Ukraine
Home Rune/Aimee Norwich/United States
My Dear Grandma Sandi/Marnie Kritzman/United States
Revolt/Wilfried LK/France

Nominees for the Best Trailer award:
Ipotesi Per Un Delirio/Flavio Sciolè/Italy
Leftovers/Josh Brownrigg/Canada
Promo Job Life/Roberto I. Ercolalo/Argentina
Sandow/Muhammad Salah/United Kingdom
The Cost of Living/Jack Cochran/United States
The Filmmaker/Siyao Cheng/China
Wonderland Freshman Ball/Peter Engelmann/Hungary

Winners of the Best Trailer award:
A Way of Time/Ana Margarida Almeida/Portugal
Champion: The Franz Stampfl Story/Sally McLean/Australia
The Astronot/Pennan Brae/Canada

SCREENPLAY COMPETITION

Official Selections:
Apartment 69/Skyler Hardegree/United States/Full-length Film Scenario
Barcode/Huseyin Urcuk/Turkey/Short Film Scenario
Generations - Letter From An Old Father To His Son/Kevin Starnino/Canada/Short Film Scenario
Haiti/R Arvind/India/Short Film Scenario
Monkey Bars/Bradon Ramones/United States/Short Film Scenario
On The Hill/David A. Seader/United States/Full-length Film Scenario
Patriots/Rory Lawie/United Kingdom/Full-length Film Scenario
Red Nose, Floppy Shoes/James Brosnahan/United States/Full-length Film Scenario
Scroll Back/George Jay Stamatis/United States/Full-length Film Scenario
The Last Night/McDalan Francois/United States/Full-length Film Scenario
The West Virginian Starfish/Hyten Davidson/United States/Short Film Scenario
This Unexpected Thing/Ricardo M Fleshman/United States/Full-length Film Scenario
What Are You Hiding?/Matthew D Gilpin/United Kingdom/Short Film Scenario
Why?/Terrie Anderson/United States/Short Film Scenario

Nominees for the Best Screenplay award:
Best Newcomer Singer/Atakan Göktepe/Turkey/Short Film Scenario
Dread/Jaren Lewis/United States/Short Film Scenario
Goat Yoga/John Maslowski/United States/Short Film Scenario
One Plus One/Johnny Aangraj/India/Full-length Film Scenario
Out of Time/Rebecca Harris-Smith/United Kingdom/Short Film Scenario
Rear View/Mark A. C. Brown/United Kingdom/Short Film Scenario
Skull Hunter/Steven Murphy/United Kingdom/Full-length Film Scenario
That’s Our Girl/Dantè Orange/United States/Full-length Film Scenario
The Haunting of Reactor Five/Robert Leo Cox/United States/Full-length Film Scenario
The Joppa Flat/Rachel Thomas-Medwid/United States/Full-length Film Scenario

Winners of the Best Screenplay award:
Coldfall/Mark A. C. Brown/United Kingdom/Full-length Film Scenario
Egyptian Pound/Rami Mahdy/United Kingdom/Short Film Scenario
Job Life/Roberto I. Ercolalo/Argentina/Short Film Scenario
See Evil/Stephanie C. Lyons-Keeley/United States/Full-length Film Scenario
Stone/Tom Foran/United States/Full-length Film Scenario
When I Had A Voice/Jack Cohen/United States/Short Film Scenario